top of page

Aplicarea TVA in cazul expedierilor in Europa si in afara Europei


aplicarea tva la transport in europa

Cand se aplica TVA pentru livrarea de bunuri intracomunitar ?


Conditii pentru scutirea TVA pentru livrari intracomunitare de bunuri

Haideti sa vedem care sunt conditiile pentru aplicarea scutirii de TVA in cazul livrarilor intracomunitare de bunuri asa cum au fost ele modificate si le regasim la art.294 alin.2 si art.294 alin. 2 indice 1 din Legea 227/2015 -Codul Fiscal:

 1. dovada transportului bunurilor din Romania in alt Stat Membru (cu modificarile aduse de Regulamentul 2018/1912 de la 1 ianuarie 2020);

 2. codul de TVA valid al beneficiarului (cu exceptia livrarilor intracomunitare de mijloace de transport noi si de produse accizabile catre persoane care nu comunica un cod valid de TVA);

 3. declararea (corect, fara erori) livrarilor intracomunitare de bunuri in declaratia recapitulativa (D.390), conditie introdusa prin O.U.G. nr.6/2020. Conditia este valabila pentru livrarile intracomunitare de bunuri efectuate dupa data de 3 februarie.

Cum demonstram, insa, ca sunt indeplinite fiecare din cele 3 conditii

 • prima conditie, cea a justificarii transportului bunurilor din Romania in alt stat membru este una foarte importanta in aplicarea scutirii de TVA. Documentele justificative sunt reglementate la art.45a din Regulamentul(UE) 282/2011 asa cum a fost modificat prin Regulamentul(UE) 2018/1912, care se aplica ca atare, fara a fi necesara transpunerea in legislatia nationala.

Conform Regulamentului, atunci cand transportul este organizat de furnizor (adica de societatea din Romania) se va considera ca bunurile livrate au fost transportate din Romania in alt Stat Membru, daca furnizorul se afla in una dintre situatiile de mai jos:

 • are cel putin 2 documente concludente (care nu sunt insa contradictorii) dintre cele specifice tipului de transport realizat, (exemplu: CMR semnat, Scrisoare de trasura semnata, un conosament, o factura de transport aerian de marfuri sau o factura de la transportatorul bunurilor), emise de doua entitati diferite care sunt independente atat una de cealalta cat si de vanzator si de comparator. Aceste documente sunt numite, in mod curent, documente din categoria A;

 • are un singur document din cele mentionate mai sus DAR, impreuna cu o singura dovada care nu este contradictorie mentionata la art.45a alin.(3) lit.b) din Regulament, care confirma expedierea sau transportul bunurilor, emise de doua entitati diferite care sunt independente atat una de cealalta, cat si de vanzator si de comparator, respectiv:

 • polita de asigurare corespunzatoare expedierii sau transportului bunurilor, sau

  • documente bancare care sa ateste plata pentru expedierea sau transportul bunurilor, sau

  • documente oficiale eliberate de o autoritate publica, precum un notariat, care sa ateste sosirea bunurilor in Statul Membru de destinatie, sau

  • o chitanta emisa de un antrepozitar in Statul Membru de destinatie care sa ateste depozitarea bunurilor in respectivul Stat Membru.

  • Aceste documente sunt numite, in mod curent, documente din categoria B.


In situatiile care nu se incadreaza in cerintele prevazute la art.45a din Regulament, transportul bunurilor din Romania in alt Stat Membru se justifica conform prevederilor art. 10 din OMFP nr.103/2016 asa cum a fost modificat prin OMFP nr.2148/2020.

ATENTIE insa: aplicarea prevederilor art.10 din OMFP nr.103/2016 (modificat prin OMFP nr.2148/2020), este posibila numai dupa ce se poate face dovada ca s-a incercat aplicarea prevederilor art.45a din Regulament, dar nu pot fi indeplinite conditiile cerute de acest articol.

Conform Regulamentului, atunci cand transportul este organizat de client (partenerul din statul membru) se va considera ca bunurile livrate au fost transportate din Romania in alt Stat Membru, daca furnizorul (societatea din Romania) se afla in una dintre situatiile de mai jos:

 • are cel putin 2 documente concludente (care nu sunt insa contradictorii) dintre cele specifice tipului de transport realizat, (exemplu: CMR semnat, Scrisoare de trasura semnata, un conosament, o factura de transport aerian de marfuri sau o factura de la transportatorul bunurilor), emise de doua entitati diferite care sunt independente atat una de cealalta cat si de vanzator si de comparator. Aceste documente sunt numite, in mod curent, documente din categoria A;

 • are un singur document din cele mentionate mai sus DAR, impreuna cu o singura dovada care nu este contradictorie mentionata la art.45a alin.(3) lit.b) din Regulament, care confirma expedierea sau transportul bunurilor, emise de doua entitati diferite care sunt independente atat una de cealalta, cat si de vanzator si de comparator, respectiv:

 • polita de asigurare corespunzatoare expedierii sau transportului bunurilor, sau

  • documente bancare care sa ateste plata pentru expedierea sau transportul bunurilor, sau

  • documente oficiale eliberate de o autoritate publica, precum un notariat, care sa ateste sosirea bunurilor in Statul Membru de destinatie, sau

  • o chitanta emisa de un antrepozitar in Statul Membru de destinatie care sa ateste depozitarea bunurilor in respectivul Stat Membru.

  • Aceste documente sunt numite, in mod curent, documente din categoria B.


Asa cum vedem din cele de mai sus, indiferent ca transportul este realizat de furnizor sau client, cel care trebuie sa faca dovada indeplinirii conditiilor de transport, este Furnizorul (societatea din Romania).

Mai mult, atunci cand transportul este in sarcina clientului (societatea din statul membru), furnizorul trebuie sa detina o Declaratie scrisa si semnata din partea cumparatorului care atesta ca bunurile respective au fost expediate sau transportate de acesta sau de catre o terta parte in numele cumparatorului si care mentioneaza Statul Membru de destinatie a bunurilor. Conform Regulamentului UE clientul trebuie sa furnizeze furnizorului aceasta declaratia scrisa pana cel tarziu in a 10-a zi a lunii urmatoare livrarii.


Declaratia trebuie sa contina urmatoarele informatii obligatorii

 • data emiterii

  • numele si adresa cumparatorului

  • cantitatea si natura bunurilor

  • data si locul de sosire a bunurilor

  • identificarea persoanei care accepta bunurile in numele cumparatorului


Ordinul nr.103/2016, modificat prin Ordinul nr. 2148/2020, precizeaza insa la art.10 alin.(9): “in situatia in care cumparatorul nu furnizeaza vanzatorului declaratia scrisa prevazuta la art.45a alin.(1) lit.b) pct.(i) din Regulament, pana in a zecea zi a lunii urmatoare livrarii, furnizorul beneficiaza de prezumtia stabilita la acest articol daca primeste aceasta declaratie ulterior, in termenul prevazut la art.1 alin.(4)”, adica 150 de zile calendaristice.

 • Pentru indeplinirea conditiei cu numarul 2, adica codul de TVA valid al beneficiarului, nu avem o modalitatea de transmitere a acestuia prevazuta explicit in Directiva TVA, ca urmare, nu sunt necesare alte documente sau conditii formale de indeplinit. Simpla indicare a codului de TVA al clientului pe factura este considerata comunicare a codului si deci conditie indeplinita.

 • Conditia ultima, cea de declarare (atentie: corect si fara erori) a operatiunii in Declaratia recapitulativa 390, dupa 03 februarie 2020 devine conditie de fond pentru aplicarea scutirii de TVA, nedeclararea corecta putand sa duca la anularea scutirii pentru operatiunea in cauza.

Exista insa si exceptii prevazute de lege prin care furnizorul poate justifica deficienta intr-un mod considerat satisfacator de catre autoritatile fiscale, daca aceasta este remediata ulterior, dar nu mai tarziu de finalizarea inspectiei fiscale. Situatiile in care se considera ca deficienta a fost justificata si remediata, sunt prevazute la art.10 alin.13 si alin.14 din OMFP nr.103/2016 asa cum a fost modificat prin OMFP nr.2148/2020:

 • furnizorul nu a inclus livrarea intracomunitara in declaratia recapitulativa aferenta perioadei in care a avut loc livrarea, dar a inclus-o intr-o declaratie aferenta unei perioade fiscale ulterioare sau intr-o declaratie rectificativa pentru perioada respectiva, sau

 • furnizorul a inclus livrarea intracomunitara in declaratia recapitulativa aferenta perioadei fiscale in care a avut loc livrarea, dar a gresit neintentionat una sau mai multe informatii referitoare la livrarea respectiva, cum ar fi, valoarea acestei livrari, tipul operatiunii, denumirea clientului, si a efectuat corectia in cadrul unei declaratii rectificative pentru perioada respectiva.

Acestea sunt conditiile de indeplinit conform Regulamentului 2018/1912 si a OMFP nr.103/2016.


Aplicare TVA pentru livrari in regim de curierat intracomunitar si extracomunitar

Respectand cele de mai sus mai jos veti gasi un tabel orientativ care va ajuta la sistetizarea informatieie legate de cand se aplica TVA la transport si cand nu se aplica


SELLER din ROMANIA - PRELUARE din ROMANIA - LIVRAREA in ROMANIA - SE APLICA TVA la transport

SELLER din ROMANIA - PRELUARE din ROMANIA - LIVRAREA in EU - SE APLICA TVA la transport

SELLER din ROMANIA - PRELUARE din ROMANIA - LIVRAREA NON EU - NU SE APLICA TVA la transport


SELLER din EU- PRELUARE din ROMANIA - LIVRAREA in ROMANIA - NU SE APLICA TVA la transport

SELLER din EU- PRELUARE din EU - LIVRAREA in ROMANIA - NU SE APLICA TVA la transport

SELLER din EU- PRELUARE din EU - LIVRAREA in EU - NU SE APLICA TVA la transport

SELLER din EU- PRELUARE din EU - LIVRAREA in EU - NU SE APLICA TVA la transport

SELLER din EU- PRELUARE din EU - LIVRAREA NON EU - NU SE APLICA TVA la transport


SELLER NON EU - PRELUARE din ROMANIA - LIVRAREA in ROMANIA - SE APLICA TVA la transport

SELLER NON EU - PRELUARE din ROMANIA - LIVRAREA in EU - NU SE APLICA TVA la transport

SELLER NON EU - PRELUARE din EU - LIVRAREA in EU - NU SE APLICA TVA la transport


Tabelul de mai sus are caracter informativ avand la baza conditii legislative precum si inregistrare companieie sellerului in scopuri de tva in tara de origine

 

CONTACT SERVICIUL LIVRARI NATIONAL INTERNATIONAL

Pentru a ne contacta și a afla mai multe despre serviciile noastre de CARGO la nivel național și internațional, aveți la dispoziție mai multe opțiuni:

 • Puteți completa formularul de contact de pe site-ul nostru web, iar un reprezentant al echipei noastre vă va contacta în cel mai scurt timp posibil aici

 • Sunați-ne la numărul de telefon disponibil pe site-ul nostru pentru a vorbi direct cu unul dintre membrii echipei noastre

+4 031 425 4851

 • Trimiteți-ne un e-mail la adresa indicată pe site-ul nostru web. Vă vom răspunde în cel mai scurt timp posibil și vă vom oferi toate informațiile de care aveți nevoie suport@tceholding.ro

 • De asemenea, puteți folosi chat-ul live disponibil pe site-ul nostru web pentru a comunica în timp real cu unul dintre membrii echipei noastre.

Indiferent de modalitatea aleasă, suntem disponibili să vă ajutăm cu toate întrebările și nevoile dumneavoastră. Echipa noastră de asistență clienți este dedicată să vă ofere cele mai bune servicii și să vă ajute să aveți o experiență pozitivă cu noi.

De asemenea, puteți găsi informații suplimentare despre serviciile noastre de curierat rapid naționale și internaționale pe site-ul nostru web, inclusiv informații despre tarife, termene de livrare, opțiuni de expediere și alte servicii suplimentare.


11 afișări1 comentariu

Postări recente

Afișează-le pe toate

1 Comment


Guest
Mar 31, 2023

Buna, cum pot obtine tarife curier america ?

Like
bottom of page